FAQ

Jesteśmy żaglownią z dużym doświadczeniem. Nasza firma powstała w 2003 roku, natomiast pracujemy przy produkcji żagli o wiele dłużej.
Bazujemy na najlepszych materiałach, używamy najlepszych nici i elementów wykończeniowych. Wykorzystujemy tylko sprawdzone rozwiązania, a do naszej pracy podchodzimy ze starannością i dbałością o szczegóły.
Cały czas staramy się, aby nasza firma kojarzyła się z najlepszymi żaglami. Dlatego zrobimy wszystko, aby i Twój żagiel był jak najlepszy...
Cena żagla zależy od wielu czynników. Czy to będzie grot czy sztaksel, z jakiego materiału będzie wykonany, w jakim kroju, jakie będzie jego wykończenie...
Ceny podajemy za m² gotowego żagla.
Napisz do nas lub zadzwoń, przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą wycenę...
Możesz to zrobić na kilka sposobów:
-Zadzwoń i umów się na spotkanie w żaglowni. Jeżeli tylko masz taką możliwość zabierz stare żagle na wzór. Wszystkie potrzebne informacje "ściągniemy" ze starego żagla, a Ty tylko powiesz nam czy coś należy zmienić.
-Wypełnij formularz on-line, który możesz znaleźć w menu strony. Postaraj się wypełnić wszystkie informacje.
-Pobierz formularz w formacie pdf. Wydrukuj go, wypełnij i prześlij do nas jego skan lub zdjęcie.
Jeżeli zdecydujesz się zamówić żagiel na stronie internetowej lub za pomocą formularza pdf, spodziewaj się kontaktu z naszej strony. Wszystkie szczegóły ustalimy na bieżąco.
To zależy od tego czy to będzie żagiel turystyczny czy pod regaty, oraz na jakim jachcie i gdzie będzie pływał.
Jeżeli masz np. Phobosa 25 i chcesz spokojnie pływać po wodach śródlądowych, a Twoje żagle będą "odpoczywać" w pokrowcu na bom lub Lazy jacku - zaproponujemy Ci podstawowy dakron (C-Breeze od Polyanta, lub Supercruise od Contendera).
Natomiast jeżeli masz jacht np. Bavaria 38 i chcesz pływać po szerokich wodach, wybór materiału nie jest już taki łatwy. Na tego typu jachty mamy co najmniej kilka materiałów, które będą odpowiednie. Jedną z lepszych, jednak drogich propozycji będzie Hydra-Net® (polyant), lub trochę tańszy ale także dobry materiał CDX Laminate (Contender).
Zawsze staramy się doradzić i wybrać najlepszy materiał dla Twoich potrzeb. Przygotujemy Ci kilka wariantów, z których będziesz mógł wybrać - bo ostateczna decyzja należy do Ciebie...
Krój żagla to sposób w jaki nasz żagiel został podzielony na bryty. W zależności od tego jaki żagiel wykonujemy, dostosujemy do niego materiał i krój. Krój horyzontalny to prosty i podstawowy podział, spotykany najczęściej na jachtach turystycznych. Radialny natomiast jest bardziej złożony i najczęściej stosuje się go na jachtach regatowych. Posiada ukierunkowane bryty, co pozwala na zastosowanie materiału ze wzdłużnymi zbrojeniami, ułożonymi po osnowie materiału. Na żaglu radialnym lepiej rozkładają się naprężenia i siły rozciągające.
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w dużej mierze nie zależy to od żaglowni. Najważniejsze jest to, czy dbamy odpowiednio o nasz żagiel (jak o niego dbać przeczytaj w dziale F.A.Q.). Jeżeli jednak podchodzimy do użytkowania żagli z należytą dbałością i ostrożnością, na pewno popływają nam długie lata...
Zacznij od jachtu! Bardzo ważne jest aby wszystkie elementy takielunku, które mają ostre krawędzie były odpowiednio zabezpieczone. Możesz do tego celu użyć np. taśmy izolacyjnej. Sprawdź także, czy wszystkie linki stalowe na jachcie nie mają ostrych "zadziorów", nawet najmniejszy może poważnie uszkodzić Twój żagiel (szczególnie sztaksel podczas zwrotu).
Dobrą praktyką podczas użytkowania żagli jest higiena. Jeżeli jacht jest czysty, to i nasz żagiel dłużej taki zostanie. Warto tu zwrócić uwagę na wodę i wilgoć. Jeżeli podczas pływania padał deszcz, nie zostawiaj mokrego żagla w worku lub pokrowcu - wysusz go gdy tylko będziesz miał możliwość. Pleśń i grzyby powstałe w ten sposób powodują plamy nie do usunięcia, ale przede wszystkim osłabiają tkaninę z jakiej został wykonany nasz żagiel.
Jeżeli Twój grot jest w pokrowcu lub lazy jacku, bom zostaw pochylony tak aby woda nie zatrzymywała się, tylko swobodnie ściekała.
Przed pierwszym postawieniem żagla upewnij się że, niczego w nim nie brakuje, i że wszystko jest odpowiednio zamocowane (pełzacze, zamknięcia kieszeni na listwy itp.). Zanim żagiel opuści żaglownie dokładnie to sprawdzamy, ale może się okazać, że coś wzbudziło Twoje zaniepokojenie - wtedy koniecznie się z nami skontaktuj. Włóż listwy i odpowiednio (nie za mocno) je napnij. To ważne i szczególnie ma znaczenie gdy żagiel jest w łopocie. Postaraj się, aby pierwsze pływanie odbyło się w spokojnych warunkach. Pozwoli Ci to na odpowiednie wytrymowanie żagli i zgranie ich z takielunkiem.
Kiedy już dobrze poznałeś swoje żagle, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- Jeżeli warunki pogodowe są zbyt ciężkie, nie płyń! Najważniejsze jest Twoje życie i zdrowie. Jeśli już musisz płynąć pamiętaj o refowaniu. (Chcemy tu zwrócić szczególną uwagę na jeden błąd, bardzo często powtarzany. Gdy refujesz grota, głównie mocuj go w rogu szotowym i halsowym - tam gdzie naszyte są silne wzmocnienia. Środkowe, mniejsze wzmocnienia (refbanty) służą tylko do "złapania" nadmiaru żagla przy bomie. Bardzo często naprawiamy wyrwane refbanty).
- Jeżeli wiesz, że nie będziesz pływał przez dłuższy czas, zdejmij żagle, wysusz je, wyjmij listwy i złóż wszystko do worka. Trzymaj żagle w suchym i bezpiecznym miejscu, gdzie nie grożą mu przypadkowe uszkodzenia (zwracamy tu uwagę na myszy i szczury! Nie raz łatamy wygryzione dziury).
- Zawsze trzymaj wszystko w jednym miejscu. Listwy i inne mniejsze elementy bardzo lubią się gubić.
- Żagle są najważniejsze, ale nie zapomnij także o swoich pokrowcach w tym o kieszeniach fałowych.
Termin realizacji na podstawowe żagle to 4 tygodnie (zawsze staramy się nie przekraczać tego okresu). Jeżeli jesteśmy w środku sezonu (marzec - lipiec) może się wydłużyć do 6 tygodni, jednak wtedy zostaniesz o tym poinformowany.
Jeżeli jednak składasz duże zamówienie, otrzymasz indywidualny termin realizacji, w zależności od ruchu na żaglowni.