Pokrowiec Lazy Jack
Pokrowiec Lazy Jack coraz częściej zastępuje zwykły pokrowiec na bom. Powodem jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza obsługa całego systemu. Żagiel podczas stawiania i opuszczania na maszcie nie spada na pokład, tylko trafia bezpośrednio do pokrowca. Dzięki temu prace na pokładzie idą sprawnie i szybko.
Pokrowiec składa się z dwóch bądź trzech elementów:
- po jednym na każdą stronę bomu (jeżeli jest wprowadzany w boczne lik szpary) oraz opinki masztowej;
- z dwóch elementów ( jeżeli wprowadzany jest w likszparę bomu ) oraz opinki masztowej.
W obu przypadkach jest mocowany do bomu za pomocą likliny przyszytej w jego dolnej części. Musi również posiadać system linek łączących go z masztem, dzięki którym jest odpowiednio napięty.
Mocowany do bomu może być na dwa sposoby:
- wprowadzany w istniejące boczne likszpary lub w profile aluminowe (które należy zamontować samemu);
- wprowadzany jest w lik szparę grota (wtedy jednak żagiel musi posiadać lik doly wolny);
W pierwszym przypadku pokrowiec jest dwuczęściowy, z czego każdy element jest wprowadzany odpowiednio po prawej i lewej stronie bomu. Aby pokrowiec nie przesuwał się, konieczne jest zamontowanie mocowań typu TENAX – pozwala to na ustabilizowanie pokrowca.
W przypadku kiedy pokrowiec ma być wprowadzany w miejsce likszpary grota , mamy tylko jeden element który wprowadzamy w bom od strony masztu. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które niesie ze sobą zdecydowanie więcej plusów:
1) Czas montażu jest dużo krótszy;
2) Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi;
3) Nie trzeba mocować do bomu żadnych dodatkowych okuć (szyn , okuć , wkrętów);
4) Lik dolny grota jest wolny ( zamocowany tylko w rogu halsowym i szotowym ) przez co trymowanie żagla jest dużo dokładniejsze i prostrzę.
Do szycia Naszych pokrowców używamy tkaniny akrylowej wysokiej jakości i odpornej na promieniowanie UV takich firm jak MasAcril i Solartex o gramaturze 300 gr/m2.
Poniżej znajdziesz wszystkie informacje jakich potrzbujemy. Szczegóły dotyczące wykończeń, cen oraz terminów realizacji uzyskasz wysyłając do nas zapytanie przez poniższy link, bądź bezpośrednio na email: biuro@apollosails.com
Arkusze pomiarowe możesz wypełniać na dwa sposoby
1. Wydrukować, zabrać na jacht i wypełnić ręcznie.
2. Wypełnić bez potrzeby drukowania używając dowolnego narzędzia do edycji formatu pdf.
Zobacz jak wygląda komputerowy model takielunku