Dodatkowe


Żagli dodatkowych rozróżniamy kilka rodzajów. Noszą różne nazwy ze względu na konstrukcję, oraz kierunek wiatru na jakim mają pływać.

Spinaker symetryczny, pracuje od fordewindu do pełnego baksztagu. Głęboki, duży i skomplikowany w obsłudze żagiel, gdyż jest noszony przez szoty i brasy. Przy zmiennym wietrze wymaga wytężonej uwagi załogi. Spinaker dodatkowo wymaga spinaker bomu. Stosowany głównie w regatach. Produkowany z lekkich tkanin, najczęściej nylonów z szeroką gamą kolorów.

Genaker, jest dość często spotykany. W zależności od głębokości i kształtu, może pracować od fordewindu do bajdewindu. Łatwiejszy w obsłudze od spinakera, gdyż nie wymaga dodatkowych szotów. Żagiel tego typu może pływać równocześnie z podstawowym ożaglowaniem, dzięki czemu jacht może rozwijać wyższą szbkość. Genakery najczęściej produkowane są z nylonów z szeroką gamą kolorów.

Code 0, to żagiel pomiędzy genuą a genakerem i służy do pływania ostrym kursem na lekki wiatr. Budową i wyglądem przypomina bardziej genuę, jednak jest dodatkowym żaglem przednim. Jest stosunkowo płaski a jego lik przedni jest prosty, aby mógł płynąć ostrzej na wiatr. Code 0 wykonany jest z lekkiego laminatu, a jego szerokość w połowie to około 60%-65% liku dolnego.

Dodatkowe żagle przednie genaker oraz code 0, można stosować z systemami rolowania.