Pokrowce


Pokrowiec na bom:
to najprostszy system ochrony grota przed słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi . Składa się z jednej części, która od strony masztu posiada zamek i opaskę z rzepem, a pod bomem zamykana jest za pomocą zapinek typu MINAX i rzepu. Na końcu znajduję się ucho z taśmy, które służy do napięcia pokrowca oraz zapobiega jego przesunięciu.


Lazy jack:
Pokrowiec Lazy Jack coraz częściej zastępuje zwykły pokrowiec na bom. Powodem jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza obsługa całego systemu. Żagiel podczas stawiania i opuszczania na maszcie nie spada na pokład, tylko trafia bezpośrednio do pokrowca. Dzięki temu prace na pokładzie idą sprawnie i szybko.
Pokrowiec składa się z trzech elementów: po jednym na każdą stronę bomu i opinki masztowej, potocznie nazywanej czapą. Musi również posiadać system linek łączących go z masztem, dzięki którym jest odpowiednio napięty. Mocowany jest do bomu za pomocą likliny przyszytej w jego dolnej części i zapinek typu TENAX. W starszych bomach konieczne jest zamontowanie specjalnych szyn prowadzących, w nowych zaś często są już „ukryte” boczne likszpary, przystosowane właśnie do tego systemu.


Pokrowiec na sztag:
Coraz częściej decydujemy się na montaż sztywnego sztagu na jachcie. Pozwala to na szybsze i skuteczniejsze sklarowanie żagla przedniego. Pozostaje on jednak narażony na działanie słońca i innych warunków atmosferycznych. Dla tych, którzy nie zdecydują się na obszycie sztaksla osłoną UV, jest to idealne rozwiązanie. Pokrowiec na całej swojej długości ma wszyty zamek błyskawiczny, który zapina się w trakcie wciągania na żagiel. Linka znajdująca się na odwrocie pokrowca pozwala na ściągnięcie nadmiaru materiału, dzięki czemu całość lepiej przylega do żagla.


Tent (namiot bomowy):
Jedna z niezbędnych rzeczy na jachcie. Rozpinany jest nad kokpitem i zejściówką chroniąc w ten sposób przed słońcem i deszczem.


Snuffer (pokrowiec na genakera oraz spinakera):
Zdecydowanie ułatwia prace z żaglem podczas rejsu. Działanie jest bardzo zbliżone do pokrowca na sztag. Genaker lub spinaker jest schowany w specjalnym rękawie zakończonym z jednej strony mocowaniem do fału, a z drugiej sztywnym kołnierzem pozwalającym na swobodne stawianie i „gaszenie” żagla.


Wiatrochron:
Najczęściej używany w jachtach morskich. Mocowany jest do relingów aby osłonić przed wiatrem załogę znajdującą się w kokpicie.


>>> ZOBACZ DOSTĘPNE KOLORY <<<

(dot. Lazy jack, pokrowiec na bom, pokrowiec na sztag i wiatrochron)